MİNYATÜRÜN USTASI MOJARAD KÜÇÜKÇEKMECE’DE

MİNYATÜRÜN USTASI MOJARAD KÜÇÜKÇEKMECE’DE
BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN

İran’ın en önemli minyatür sanatçısı olarak nitelendiren Ardeshır Mojarad Takestani, Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde sanatseverlerle bir araya geldi.

Bir dizi kaotik figürün yaratıcısı olan çizgi dışı nakkaş Mehmet Siyahkalem konulu seminerde GSA öğrencileriyle buluşan usta sanatçı Ardeshır Mojarad, Türkiye’de yerel yönetimlerin sanatla alakadar olmasını hayranlıkla karşıladığını ifade etti. Ardeshır Mojarad, GSA öğrencileriyle minyatür atölyesinde de bir araya geldi.

“ŞAHANE BİR SANATÇIYDI”

İran minyatür sanatının önemli ustalarından Ardeshir Mojarad Takestani uzun yıllar izini sürdüğü Mehmet Siyah Kalem’in şahane bir sanatçı olduğunu vurgulayarak, “ 20 yıldır araştırmalar yapıyorum. Bu sanatçı İran’a, Türkiye’ye yada Avrupa’ya aittir diye bir kaygım hiç olmadı. O, bir dünya sanatçısıdır. Kendisiyle ilgili ilgiyle araştırmalar yaptım. İpek Yolu üzerinde Çin’e kadar kendisinin izlerini sürdüm” dedi. Mojarad, araştırmalarını görsellerle katılımcılarla paylaştı.

“KÜÇÜKÇEKMECE’DE SANATA ÖNEM VERİLİYOR”

Ardeshır Mojarad, Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde şahane çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Buradaki çalışmaları çok beğendim. Eğitmenler ve öğrenciler birlik içerisinde şahane çalışmalar yapmışlar. Eğitmenler öğrencileri çok önemsiyorlar. Ben belediyeler temizlik işlerini yapar, başka işlere bakar diye hayal ederken, gördüm ki Küçükçekmece Belediyesi sanata çok önem veriyor ve başarılı işlere imza atıyor. Bu tabloyu görünce çok mutlu oldum. Emeği geçenlere teşekkür ederim, GSA’nın başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.

Seminer sonunda Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi Yöneticisi Hakan Dağlı, konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ