KADIN HASTALIKLARI VE TÜP BEBEK KONUŞULDU

KADIN HASTALIKLARI VE TÜP BEBEK KONUŞULDU
BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN

07 Aralık 2018

Op. Dr. Refahattin Yücel, Küçükçekmeceli vatandaşları, kadın hastalıkları ve tüp bebek konusunda bilgilendirdi.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Küçükçekmecelilerle bir araya gelen Op. Dr. Refahattin Yücel, kadın hastalıkları ve tüp bebek konularını ele aldı. Küçükçekmeceli vatandaşlar ise, söyleşiye büyük ilgi gösterdi.

“ÇEVRESİNDEKİLER KADINA YARDIMCI OLMALI”

Tüp bebek uygulamasını detaylı bir şekilde katılımcılara aktaran Op. Dr. Refahattin Yücel, “Mikroskop altında yumurta ile spermi birleştiriyoruz. Birkaç gün takip ediyoruz. Embriyo gelişimi istediğimiz kalitedeyse, kadın rahmine yumurtayı yerleştiriyoruz. Biz kadın rahmine yumurtayı koyunca orada yapabileceğimiz şeyler bitiyor. Biz hastaya embriyon kaliteli gebe kalma şansın yüksek diyoruz. Ya da gebe kalma ihtimalin düşük diyoruz. Ancak kadın transfer yaptıktan sonra kadın kendini gebe hissediyor. Çevresindeki herkes kıpırdamadan dur diyor. Biz bunu kıramadık bir türlü. Maalesef toplumumuz bilmeden her şeyi bilen bir toplum çünkü. Bilen insan ise transferden sonra normal yaşantısına devam ediyor. 12 gün hasta bekliyor. Bu süreçte bizim ya da hastanın yapacağı hiçbir şey yok. O sürecin sonunda kadın bir tahlil yaptırıyor, gebe kalıp kalmadığı ortaya çıkıyor. Bu süreçte hasta baskı altında kalmamalı. Yanındakiler ona yardımcı olmalılar. Ona stres yaşatmamalılar” dedi.

“KADINDAN ÖNCE ERKEK TAHLİL YAPTIRMALI”

Yücel, “Tüm dünyadaki insanların hepsi bir yumurta ve bir spermden dünyaya geliyor. Teknoloji o kadar ileri gitti ki, sperm az bile olsa olabiliyor. Sadece spermin varlığı bize yetiyor. Bir de kaliteli olması gerekiyor tabiî ki. Erkek spermim yok deyip pes etmemeli. Biz yumurtadan parça alıyoruz. Bir adet sperm çıksa bile biz onu değerlendiriyoruz. Allah’ın mucizesi bu. Ben en az 3 defa deneyin diyorum. Pes etmeyin diyorum. Erkek önce sperm tahlili yaptırmalı. Kadın bu süreçte hiçbir şey yaptırmamalı. Hiçbir işleme girmemeli. Üremeye yardımcı, bu işle uğraşan 60 merkez var. Orada daha tecrübeli insanlarla işe başlayın. Burada psikoloji de çok önemli. Burada arzu ve istek olmalı. Negatif bir düşünce olmamalı” diye konuştu. Op. Dr. Refahattin Yücel program sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ