EBEVEYNLERE MAHREMİYET VE İSTİSMAR EĞİTİMİ

EBEVEYNLERE MAHREMİYET VE İSTİSMAR EĞİTİMİ
BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN

Küçükçekmece Belediyesi ‘Çocuk İstismarı ve Mahremiyet’ konusunda halkı bilinçlendirmeye devam ediyor.

İTO Kanarya İlkokulu’nda Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Uzman Psikolog Gülşen Selam, Küçükçekmeceli ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

“ANNE OLMANIN 3 KURALI VAR”

Anne olmanın 3 kuralı olduğunu kaydeden Gülşen Selam bunları, “Çocuğa koşulsuz sevgi gösterme, çocuğun bakımını sağlama ve çocukla kaliteli vakit geçirme” olarak sıraladı. Selam sözlerini, “Çocuğunuzu koşulsuz sevmeniz, onlarla oyun oynamanız, kaliteli zaman geçirmeniz yeterli olacaktır. Ancak çocuklarınızı koşulsuz sevmek demek ona sınırsız davranacağız  demek değil. Eğer çocuklarımıza sınırlarını öğretmezsek, ileride topluma uyamaz ve sıkıntı çeker” diyerek tamamladı.

“İSTİRMARCILAR EN YAKIN ARKABALAR”

Çocukların yetişkinler tarafından kolayca kandırılabileceğinin de altını çizen Gülşen Selam istismarcılarının genelde yakın akrabalardan çıktığını söyledi. Çocuğun istismara uğramaması için ona sevgi ile güven ortamı oluşturulmasını, mahremiyet eğitimi verilerek özel bölgelerinin öğretilmesini ve söylediklerine inanılmasını, böyle bir durumda  vermesi gereken tepkinin (bağırmak gibi) anlatılması gerektiğini kaydetti.

“ÇOCUKLAR EN ÇOK DUYGUSAL İSTİSMARA UĞRUYOR”

İstismara uğrayan çocukların içe kapanmak, agresifleşmek, şiddet göstermek, korkmak, uykuya dalamamak, kabuk görmek gibi davranışsal tepkiler vereceğini de belirten Gülşen Selam, fiziksel hasarın giderilebileceğini ancak ruhsal hasarın kalıcı olduğunu ifade etti. Günümüzde anne ve babaların en çok çocuklarını duygusal istismara uğrattıklarını da belirten Selam, “Çocuklarımızı aşağılama, onlara kötü davranma birer duygusal istismardır. Onlara çok cılızsın ya da çok şişmansın demek bile bir istismardır. Çocuk böyle bir durumda kendini düzelteceğine daha da çok yemek yer” dedi.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ