GÜNCEL
Küçükçekmece Belediyesi Hayat Dergisi

KADIN İLE ERKEĞİN KİŞİSEL VE PSİKOLOJİK FARKLILIKLARI

 

İletişim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'ne konuk oldu. Gerçik, erkek ve kadının yaratılıştan getirdiği psikolojik farklılıklar ve kadın erkek ilişkilerindeki önemli ayrıntıları katılımcılarla paylaştı.

Psikoloji söyleşilerinin önemli isimlerinden İletişim Psikolojisi Uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'ne konuk oldu. Gerçik, "Erkek ve Kadının Psikolojik Farklılıkları ve İletişim" konulu seminerinde, erkek ve kadın ilişkileri ve ikisi arasındaki psikolojik ve kişisel farklılıkları anlatarak, evlenme aşamasında olan kişilere tavsiyelerde bulundu.

Erkek ve kadının birtakım özelliklerini doğuştan getirdiğini dile getiren İbrahim Zeyd Gerçik, "Erkekler toplumda hep daha önemli olarak görülür. Bunun nedeni, vatanın korunması için erkeğe ihtiyaç olmasıdır. Bu toplum 70 yıl öncesine kadar cepheden cepheye koşmuştur. Kadınlar ise erkeklere oranla daha zayıf yapıda yaratılmışlardır. Kasları daha zayıf ve ağrı eşikleri daha düşüktür. Eğer böyle olmasaydı, doğum çok zor gerçekleşirdi." dedi.

BEYİN YAPISI VE KİŞİSEL ÖZELLİKLER

Kadının beynin sağ lobunu erkeğin ise sol lobunu daha iyi kullandığına dikkat çeken Gerçik, bu durumu şöyle açıkladı "Beyninin sağ lobu güçlü olanlar, değişikliği sever, sezgileri güçlüdür. Uyum arayan ve farklılığa açık insanlardır. Çok konuşur ve bir problemi çözümlemediği müddetçe rahat edemez. Ayrıntıya odaklanır. Biz merkezlidir. Hayalleri çok güçlüdür. Bu yüzden çok sık depresyona girerler. Bu özellikler ise daha çok kadınlarda mevcuttur. Beynin sol lobunu kullanan kişiler ise, problemleri bastırır. Ben merkezlidir. Güç yarıştırır. Değişime kapalıdır. Başarıya odaklanır. Bu özelliklere de genellikle erkekler sahiptir"

RİSK VE CİNSİYET

İbrahim Zeyd Gerçik, seminerinde kadın ve erkeğin farklı özelliklerine de değindi. Zeyd, bayanların risk alma eğilimi düşüktür. Örneğin bayanların taşıdıkları çantalar büyüktür ve içerisinde her şeyi bulmak mümkündür. Çünkü risk almayı sevmezler. Bu durum korkularından değil annelik duygularından gelen koruma içgüdülerinden kaynaklanmaktadır. Her ihtimali düşünürler. Erkeklerin ise risk alma eğilimi yüksektir. Başarıya odaklanırlar. Kadınlar şiddeti sözel olarak gerçekleştirirken, erkeklerin kavga dövüş şeklinde şiddet eğilimleri vardır.

KADIN ERKEK İLİŞKİLERİ

Kadınların ikili ilişkilerde güzel sözler duymayı istediklerini ve bunu söylemeyen erkeklerle çatıştıklarını dile getiren Gerçik "Kadının işitsel yapısı kuvvetlidir. Güzel sözleri severler. Örneğin telefonda çok konuşurlar. Erkekler ise görmek isterler. Telefondaki iletişimleri kuvvetli değildir. Görsele önem verirler. O yüzden kadınlar, erkeklere sevgilerini hizmet ederek göstermelidir ve onlara güvendiğini hissettirmelidir. Çünkü erkek eleştirildiği zaman, kendini yetersiz hissediyor."dedi. Kadınların daha çok konuşma eğilimini ise Gerçik, "Eğer böyle olmasaydı, çocuklar 5 yaşından evvel konuşamazdı. Çünkü bir anne çocuğunu severken bile bir erkeğinkine kıyasla çok fazla söz sarfeder. "diyerek açıkladı.

İbrahim Zeyd Gerçik,evli ve evlenme arefesinde olan kişilere de tavsiyelerde bulunarak "Bireyler eş seçerken ilgi alanları ne kadar örtüşüyor, buna dikkat etmeli. Erkekler eve gitmeden önce iş stresini dışarıda bırakmalı ve eve gittiklerinde eşlerini 10 dakika bile olsa dinlemelidir. Kadınlar kendilerine çözüm yolu sunan bir eşe değil, kendisini dinleyen bir eşe ihtiyaç duymaktadır. Güzel söz duymayı çok seven kadınlarda erkeklerden bunu çok fazla beklememeli. Çünkü erkeklerin bilinçaltında "Söylersem şımarır" diye bir düşünce yatmaktadır.

 

 

En Son Küçükçekmece Belediyesi Haberleri

Haberler
TURİZM HAFTASI KUTLANDI  (17.04.2014)  

Tüm Küçükçekmece Belediyesi haberleri için tıklayınız...

360° Belediyecilik
Küçük İstanbul